Site icon SAT Merkezi

SAT Sınavı

SAT (Scholastic Aptitude Test) Sınavı, ABD menşeili bir sınavdır ve ABD’de üniversite okumak isteyen öğrencilerin girmesi gereklidir. Günümüzde Kanada, İngiltere ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 50’den fazla ülke ve 3,000’den fazla üniversite ve kuruluş tarafından kabul edilmektedir. SAT’den alınacak yüksek bir puan üst seviye bir üniversiteye yapılacak olan başvurunun kabul şansını önemli ölçüde artırmaktadır.

SAT sınavıyla ilgili detaylı bilgi almak için fiziksel adresimizi ziyaret edebilir veya 0312 266 0373 telefon numaramızı arayarak bize ulaşabilirsiniz.

SAT Sınavı Nedir?

SAT (Scholastic Aptitude Test – Akademik Yeterlilik Sınavı), College Board tarafından organize edilen, çoktan seçmeli bir sınavdır. SAT’nin amacı, lise son sınıf veya liseden mezun olmuş öğrencilerin orta öğretim ve lise eğitimi boyunca öğrendikleri bilgi ve becerileri hangi seviyede kullanabildiklerini ölçmektir. Bunun yanı sıra kademik başarı için ihtiyaç duyulan eleştirel düşünme yeteneği ve analiz yeteneği de test edilir. Sınav aynı zamanda uluslararası geçerliliğe sahip bir lisans giriş sınavıdır.

ABD üniversitelerindeki kabul komiteleri aşağıdaki maddeleri kabul sırasında gözden geçireceklerdir:

  • Lise not ortalaması
  • Lisede alınan dersler
  • Öğretmenlerden veya mentorlardan gelen tavsiye mektupları
  • Müfredat dışı etkinlikler
  • Standart test puanları.

SAT Sınavına Kimler Girebilir?

SAT sınavına girmek için herhangi bir yaş kriteri bulunmamaktadır. Lise son sınıf öğrencisi veya liseden mezun olmak yeterli bir kriterdir.

SAT sınavından iyi bir puan almak için akıcı bir İngilizceye sahip olunmalıdır. Başarılı bir SAT skoru için en az B1 düzeyinde İngilizce bilinmesi tavsiye edilmektedir.

SAT Sınavına giren Türk öğrencilerin bir çoğu matematik, fizik, kimya veya biyoloji gibi alanlarından çok sınavın İngilizce alanlarında zorlanmaktadır. Sınav ABD eğitim müfredatına göre tasarlandığı için bilim dersleri Türkiye eğitim sistemine göre daha kolaydır

SAT Sınavı Kursları

SAT sınavı kurslarına  katılarak Amerika’da üniversiteye yerleşme sınavında daha üstün başarı sağlayabilir ve daha iyi bir eğitim hayatını garantileyebilirsiniz. Kurslarımız yabancı uyruklu ve tecrübeli eğitmenlerimiz tarafından sağlanmaktadır. SAT sınavı kursları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

SAT Kursu Ankara

SAT Sınavı Ücretleri

SAT Sınavı ücretleri 2022 yılı için 100 dolar olarak belirlenmiştir. Bu ücret makale yazma bölümü olmayan sınav formatı içindir, makale yazma bölümü içeren sınavın ücreti normal sınav ücretinden farklıdır. Ek olarak sınav kayıt ücreti 26 dolar, SAT Subject Test 22 dolar, dinleme ve dil testleri de 26 dolar üzerinden fiyatlandırılır. Fiyat bilgileri yıldan yıla değişmektedir. SAT sınavı ücretleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için tıklayın.

2022 SAT® Sınav Tarihleri

SAT Sınav Tarihi Başvuru için Son Tarih
Geç Başvuru için Son Tarih
12 Mart 2022 11 Şubat 2022 1 Mart 2022
7 Mayıs 2022 8 Nisan 2022 26 Nisan 2022
4 Haziran 2022 5 Mayıs 2022 25 Mayıs 2022

SAT® Sınav Merkezleri

Bilkent Üniversitesi Ankara
Ted Ankara Koleji Ankara
Ted Bursa Koleji Bursa
Özel Servergazi Anadolu ve Fen Lisesi Denizli
Bilkent Erzurum Labaratuvar Lisesi Erzurum
Hisar Okulları İstanbul
Özel Oğuzkaan Koleji İstanbul
St Georg Austrian College İstanbul
Amerikan Kolej Enstitüsü İzmir
Abdullah Gül Üniversitesi Kayseri
Fatih Koleji Kocaeli
Tarsus Amerikan Okulu Mersin

SAT Sınavı Bölümleri

SAT sınavı Reasoning Test ve Subject Test olmak üzere 2 bölümden oluşmaktadır. Sınavın bölümleri detaylı olarak aşağıda listelenmiştir.

SAT 1 Reasoning Test

SAT 1 Reasoning Test, 3 saat 45 dakika süren çoktan seçmeli bir sınavdır. Öğrencinin sayısal ve sözel becerilerini ölçmek için tasarlanmıştır. SAT 1 Reasoning Test, Mathematic, Critical Reading ve Writing olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. Her bölümün skoru 200 ile 800 arasında puanlandırılmaktadır.

Amerikan üniversitelerine yapılan başvurulurda SAT 1 Reasoning Test sınavının 3 bölümünün de sonucu dikkate alınırken, yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelere başvurularında sadece Mathematic ve Critical Reading testlerinin sonuçları dikkate alınmaktadır, Writing bölümü değerlendirmeye alınmamaktadır.

SAT 2 Subject Test

SAT 2 Subject Test çoğunluğu çoktan seçmeli sorulardan oluşan 1 saatlik bir sınavdır. SAT 2 Subject Test, öğrencinin akademik bir konu üzerindeki bilgisini ölçmek için tasarlanmıştır. Sınav skoru 200 ile 800 arasında puanlandırılmaktadır. SAT 2 Subject Test testinin konuları İngilizce, Tarih, Matematik, Biyoloji, Kimya, Fizik, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Latince, Japonca ve Çince’dir.

Amerikan Üniversitelerinin bir çoğu SAT testlerinin en az birisini, daha prestijli üniversiteler ise her ikisini birden isteyebilirler. Türkiye’deki üniversiteler yabancı uyruklu öğrencileri kabul ederken SAT 2 Subject Test sonucunu dikkate almamaktadırlar.

SAT SINAVINA GİRMEK İÇİN GEREKEN MİNİMUM İNGİLİZCE SEVİYESİ NEDİR?

SAT sınavına giren Türk öğrencilerden bir çoğu İngilizce konusunda diğer derslere göre daha fazla zorlanmaktadır. SAT sınavına girmek için gereken minimum seviye İngilizce, Upper Intermediate seviyesidir. Bu seviyenin daha altında bir İngilizce seviyesine sahipseniz sınavdan başarısız puan alma ihtimaliniz yüksektir.

SAT Merkezi İletişim

SAT sınavı kursları, SAT sınavına hazırlık ve SAT danışmanlığı ile Amerika’da daha prestijli bir üniversiteye yerleşebilirsiniz. Danışmanlık firmamızla iletişime geçmek için aşağıdaki telefon numaramızdan veya mail adresimizden iletişime geçebilirsiniz.

info@satmerkezi.com
Tam Görünüme Geçmek için Tıklayın